Kilimli Trekking Parkuru

Kilimli doğa yürüyüşüne, kendi aracınızla Dikbucaklı Mahallesi Kilimli yolundan, Kilimli Restoran’a kadar giderek, parkur tabelamızı gördüğünüz noktadan başlayabilirsiniz. 4.5 km uzunluğunda olan ve Karapınar Tepe’sinin çevresinde bir daire çizip başladığı noktada son bulan doğa yürüyüş parkuru, muhteşem manzarası ile insanı adeta büyüler.

Kilimli Doğa Yürüyüşü Parkuru

Uzunluk : 4,5-5  km

Zorluk derecesi: 1-2

  • Parkuru ciddi bir sağlık sorunu olmayan gevç ve yetişkinler yürüyebilir.
  • Küçük çocuklar ile bu yürüyüşü yapmamanızı tavsiye ederiz.
  • Parkur,deniz, falez, orman bölümlerinden oluşuyor.
  • Yeme içme alternatifi sınırlı, bölgede denize girilebilir.
  • Arılarla sorun yaşamamanız için, yürüyüş öncesi parfüm kullanmayınız.
  • Parkurdaki tabelalar ve kırmızı-beyaz çizgiler sizi yönlendirecektir. İşaretli alanlar dışında yürümeyiniz.
  • Acil durumlarda otelinizi arayınız.

Meşe ağaçlarının arasından toprak patika yolu takip edip, 2 km uzunluğundaki birinci bölümü tamamladığınızda, eski deniz fenerine ulaşırsınız.Ağva’nın simgelerinden biri olan balıkçılların yuvalarına yakın geçen bu etapta,ağaçlar arasından Ağva’yı kuşbakışı seyretmek mümkün. Fener çevresinden aşağıya baktığınızda, Yeşilçay, Göksu Dereleri ve Ağva plajının muhteşem manzarası ile karşılaşırsınız. Deniz Fenerinin üst kısımlarında Ağva eski yerleşkesinin nekropolü bulunmakta olup, çevrede lahit mezarlar, lahit kapakları, sütun başlarıve benzeri antik eserlere rastlanabilir.

Parkurun, fenerden Kilimli Restoran’a kadar devam eden 2 km uzunluğundaki ikinci bölümünü 60milyon yıl önce oluşmuş Paleosen yaşlı beyaz kireçtaşlarının yarattığı pitoresk güzellikler eşliğinde tamamlarsınız. 40-50 metrelik bembeyaz kalker falezler,doğal köprüler, mağaracıklar, minik koylar, odacıklar, plajlar olağanüstü güzelliktedir.  Ağva’da tarihi  boyu bölgeye yerleşip hâkimiyet kuran Eski Yunanlar, Romalılar ve Cenevizliler’den geriye kalan izleri, eski binalara ait temel taşlarını da yürüyüşünüzün bu bölümünde görebilirsiniz. 14.Yüzyılda bölgeye hâkim olan Türkler ise, yerleşim yeri olarak, günümüz Ağvasının bulunduğu ovalık alanı kullanmışlar. Parkurun bu bölümü; tarihsel ve jeolojik güzelliklerinin yanında, doğal botanik park niteliğindedir.  Meşe, Gürgen, Kocayemiş, Yılgın’dan oluşan ağaç ve çalı katı altındaki Çuha Çiçekleri, Kardelenler, Ruskuslar, Hodanlar,Noel Gülleri (Hellaborus), Arapotları (Muscari) ve Papatyalar sizi cennet bahçesinde hissettirecek.

Kilimli Restoran’a vardığınızda yürüyüşe kısa bir müddet ara verip, koyun eşsiz güzelliğini belgeleyebilirsiniz. Son 500 metre ile tamamlanan ring turunda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Zorluk derecesi altılı tonlamada 1-2 olan Karapınar Tepe – Kilimli Doğa Yürüyüşü’ne, yaş sınırı olmaksızın, bedeni bir rahatsızlığı olmayan sağlıklı herkes katılabilir.Güzergâh boyunca su kaynağı bulunmadığı için, suyunuzu yanınızda getirmeniz uygun olacaktır. Ayrıca kuru kayısı, üzüm ve benzeri enerji veren gıdaları yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Rahat bir giysi, uygun yürüyüş ayakkabısı ve güneşli havalar için ihtiyaç duyacağınız şapka sizi bu etkinlik için hazır hale getirecektir. Fotoğraf makineniz, yaşayacağınız keyifli anlarınızı unutulmaz kılacaktır.

Sayın Nabi Evren’e parkurumuzun hazırlanması sırasında yapmış olduğu tüm çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz.