Ağva Hakkında

AĞVA BİR DOĞA MARKASIDIR. SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM İÇİN BİZİMLE OLUN!

Ağva, Karadeniz Bölgesi’ne has dokusu, coğrafi konumu ve alternatif doğal zenginlikleri ile doğa turizmi konusunda Türkiye’nin en önemli turizm markalarından.  Son 15 yıldır küçük otel turizminin yaygınlaşmasına  ve ülkemizde önemli bir sektör haline gelmesine öncülük eden belde, başta İstanbul olmak üzere, çevre iller için de önemli  bir turizm destinasyonu. 

Son yıllarda Avrupa’nın pek çok köy ve kasabası,  korumacı çevre politikaları ve doğa turizmine verdikleri önem sayesinde dünyanın önemli turizm markaları halini aldılar. Dünya gezginin  ilgi odağı haline bu kırsal turizm destinasyonları gibi  Ağva da  son yıllarda, başta doğa bilinci yüksek Kuzey Avrupalı turist olmak üzere, pek çok ülke gezgininin  ilgi odağı haline geldi. 

Deniz-güneş-kum  üçgeninin hakim olduğu alışılmış turizm anlayışından farklı olarak,  bugüne kadar Ağva’da  doğa ile iç içe, bir  tatil anlayışı hakim oldu. İstanbul başta  olmak üzere çevre büyük kentlerde doğadan kopuk yaşayan kent insanı  kırsal yaşamı şehirden fazla uzaklaşmadan deneyimleme fırsatını Ağva’da yakalıyor.  Ağva doğasını koruyabildiği sürece şehirli konuklarına  gürültüden uzak,  doğanın sunduklarıyla  yenilenme, dinlenme ve huzur bulma imkanı tanıyabilen, önemli bölgelerden biri olmaya devam edecek.

Bugüne kadar küçük turizm yatırımları ile büyük oranda korumayı başardığımız beldemiz turizminin bundan sonra korumacı çevre politikaları ile dikkatle ve özenle yönetilmesi gerekiyor. Bu konuda yerel yönetimlerimizin yanında,  turizme yön verecek olan sektör mensuplarına, beldenin eğitim kurumlarına, ve tüm sivil topluma önemli görevler düşüyor.

DAHA FAZLA ZARAR GÖRMEDEN NEHİRLERİMİZE VE DOĞAMIZA SAHİP ÇIKALIM

Çünkü Göksu ve Yeşilçay nehirleri;

Nispeten bozulmamış bir eko sistemde yer almaktadır.

Su kaplumbağaları, porsuklar, balıkçıllar, tatlı su canlıları ve sayısız kuş türüne ev sahipliği yaparlar. Nehirler kuşların göç yolunda önemli mola noktalarıdır ve pek çok nadir türün doğal yaşam alanlarıdır.

Bölge birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapar.

Kıyısında turizm yapılan Türkiye’nin nadir nehirlerindendir.

İBB Çevre Düzeni Planında Ağva aşağıdaki şekilde  tanımlanmaktadır:

Ağva, “Çevresel sürüdürülebilirlik açısından kritik öneme sahip alanlar” arasında yer almaktadır,

    • Ağva, Ekolojik tarım alanları arasında yer almakta ve buna bağlı olarak “Eko Turizm”in gelişeceğine işaret edilmektedir,
    • Ağva, Ekolojik yapıya uyumlu, Doğa odaklı Turizm alanı olarak belirlenmiştir.
    • Ağva, kentlinin açık ve yeşil alan ihtiyacı başta olmak üzere kent çevresinde günübirlik kullanıma yönelik rekreasyon ihtiyaçlarının karşılanacağı bölgeler arasında sayılmaktadır.
Duyurular & Etkinlikler

Ağva'da Sonbahar ....

Moreno ile Akdeniz Rüzgarı / Mediterranean Night Akdenizli Moreno'nun gitarı ve büyülü sesi  ile dinginliğin kıyısında bir Akdeniz gecesi

Ülkü Aybala Sunat ve Eylül Biçer Duo ile /Şömine başında Caz Türkiye’nin tanıdığı en duru seslerden Ülkü Aybala Sunat ve Türkiye’nin genç yeteneklerinden gitarist, aranjör besteci Eylül Biçer’in samimi içten duygu dolu  performansları ile  Cumartesi geceleri kardeş otelimiz Tranquilla’da beraber olacağız.

Yağmur'dan Sonra...Mantarların Gizemli Dünyasına Yolculuk VI .Her yıl Ekim ayında mantarların büyülü dünyasına yolculuğa çıkıyoruz. 


 

E Bülten Kaydı
Özel indirim ve etkinlilerden
haberdar olmak için...

 
Bizi Takip Edin